SIDEROS-studien kommer att genomföras på utvalda centra (sjukhus och kliniker) i USA och Europa (Österrike, Belgien, Bulgarien, Italien, Frankrike, Tyskland, Ungern, Irland, Italien, Nederländerna, Spanien, Sverige, Schweiz och Storbritannien) samt Israel.

USA-map-English

Ställen som för närvarande öppnats för patientrekrytering:

EU-map-SWEDISH-2

Ställen som för närvarande öppnats för patientrekrytering:

  • Pr. Gunnar Buyse

    Universitaire ziekenhuizen Leuven

    Leuven, Belgien


    Kontakt: Gunnar Buyse, MD

    +32 16343845 or +32 16348496

    gunnar.buyse@uzleuven.be

  • Dr. Laurent Servais

    CHR Citadelle

    Liège, Belgien


    Kontakt: Laurent Servais, MD

    + 32 43216982

    l.servais@institut-myologie.org

  • Pr. Eugenio Mercuri

    Policlinico Universitario "A.Gemelli"

    Rom, Italien


    Kontakt: Eugenio Mercuri, MD

    +39 0671584657

    trialneuroinfantile@policlinicogemelli.it

  • Dr. Maria Grazia d’Angelo

    Fondazione IRCCS Eugenio Medea

    Bosisio Parini, Italien


    Kontakt: Maria Grazia Nadia D'Angelo

    +39 031877870

    grazia.dangelo@BP.LNF.IT

  • Dr. Luisa Politano

    Seconda Università degli Studi di Napoli

    Neapel, Italien


    Kontakt: Luisa Politano, MD

    +39 0815665300

    luisa.politano@unina2.it

  • Dr. Francina Munell

    Hospital Universitari Vall d’Hebron

    Barcelona, Spanien

  • Dr. Juan Jesus Vilchez

    Hospital La Fe de Valencia

    Valencia, Spanien

  • Dr. Andrea Klein

    Universitäts-Kinderspital beider Basel

    Basel, Schweiz


    Kontakt: Andrea Klein

    +41 617042938

    Andrea.klein@ukbb.ch

  • Dr. Michela Guglieri

    John Walton Muscular Dystrophy Research Centre

    Newcastle, Storbritannien


    Kontakt: Michela Guglieri

    +44 1912418757 or +44 1912418649

    michela.guglieri@newcastle.ac.uk

  • Dr. Rosaline Quinlivan

    National Hospital for Neurology and Neurosurgery

    London, Storbritannien


    Kontakt: Rosaline Quinlivan

    +44 203448 8132

    r.quinlivan@ucl.ac.uk

  • Prof. Odile Boespflug-Tanguy

    Hôpital Armand Trousseau

    Paris, Frankreich

  • Dr. Jean-Marie Cuisset

    CHRU de Lille

    Lille, Frankrike


    Kontakt: Jean-Marie Cuisset, MD

    +33 320444057 eller +33 320445325

    jean-marie.cuisset@chru-lille.fr

  • Dr. Ulrike Walther-Louvier

    CHRU de Montpellier

    Montpellier, Frankrike


    Kontakt: Ulrike Walther-Louvier, MD

    +33 4 67 33 77 37

    u-louvier@chu-montpellier.fr

  • Dr. Claude Cancès

    Hôpital des Enfants

    Toulouse, Frankrike


    Kontakt: Claude Cancès, MD

    +33 534558728

    ances.c@chu-toulouse.fr

  • Pr. Ulrike Schara

    Universitätsklinikum Essen

    Essen, Tyskland


    Kontakt: Ulrike Schara

    +49 2017234080

    ulrike.schara@uk-essen.de

  • Dr. Anne-Marie Childs

    Leeds Teaching Hospital NHS Trust

    Leeds, Storbritannien


    Kontakt: Anne-Marie Childs

    +44 1133923113

    anne-marie.childs@nhs.net

  • Dr. Pinki Munot

    Great Ormond Street Hospital for Children

    London, Storbritannien


    Kontakt: Pinki Munot

    +44 2074059200

    Pinki.Munot@gosh.nhs.uk

  • Dr. Tracey Willis

    Robert Jones and Agnes Hunt Orthopaedic Hospital

    Oswestry, Storbritannien


    Kontakt: Tracey Willis

    +44 1691404047

    Tracey.Willis1@nhs.net

  • Dr. Sebahattin Cirak

    Uniklinik Köln Klinik und Poliklinik für Kinder- und Jugendmedizin

    Kön, Tyskland


    Kontakt: Kinderklinik-

    Studiensekretariat@uk-koeln.de

    Email this contact

  • Pr. Günther Bernert

    Gottfried von Preyer'sches Kinderspital

    Wien, Österrike


    Kontakt: Dr. Sophia Zacher

    +43 16019172617

    sophia.zacher@wienkav.at

  • Pr. Yann Péréonq

    Hôpital Hôtel Dieu

    Nantes, Frankrike


    Kontakt: Yann Péréon

    +33 240083704

    Yann.Pereon@univ-nantes.fr

  • Pr. Wolfgang Müller-Felber

    Zentrum für neuromuskuläre Erkrankungen

    München, Tyskland


    Kontakt: Wolfgang Müller-Felber, MD

    +49 89440055112

    Wolfgang.Mueller-Felber@med.uni-muenchen.de


    Kontakt: Astrid Blaschek

    Email this contact

  • Dr. Jessika Johannsen

    Universitätsklinikum Hamburg-Eppendorf, Klinik für Kinder- und Jugendmedizin

    Hamburg, Tyskland


    Kontakt: Jessika Johannsen

    + 49 40741020400

    j.johannsen@uke.de

  • Dr. Claudio Bruno

    Istituto Giannina Gaslini

    Genua, Italien


    Kontakt: Claudio Bruno, MD

    +39 1056362756

    claudio2246@gmail.com


    Kontakt: Marina Pedemonte

    +39 1056362765

    marinapedemonte@gaslini.org

  • Pr. Giuseppe Vita

    AOU Policlinico "G. Martino"

    Messina, Italien


    Kontakt: Giuseppe Vita

    +39 0902212789

    vitag@unime.it

  • Dr. Valeria Sansone

    Centro Clinico NEMO - Niguarda Hospital

    Milao, Italien


    Kontakt: Valeria Sansone

    +39 2914337 or +39 2914331

    valeria.sansone@centrocliniconemo.it

  • Dr. Angela Berardinelli

    Fondazione IRCCS “C. Mondino” di Pavia

    Pavia, Italien


    Kontakt: Angela Berardinelli

    +39 382380288

    angela.berardinelli@mondino.it

  • Dr. Elena Pegoraro

    Reparto Di Neurologia dell'Osperdale Di Padova

    Padua, Italien


    Kontakt: Elena Pegoraro

    +39 3479031890

    elena.pegoraro@unipd.it


    Kontakt: Luca Bello

    +39 3396059583

    Luca.bello@unipd.it

  • Dr. Chiara Straathof

    LUMC

    Leiden, Nederländerna


    Kontakt: Chiara Straathof, MD

    +31 715265474

  • Pr. Imelda De Groot

    Radboud university medical centre

    Nijmegen, Nederländerna


    Kontakt: Imelda J M De Groot, MD

    +31 243614892

    imelda.degroot@radboudumc.nl

  • Dr. Andres Nascimiento

    Hospital Sant Joan de Déu Neuropediatra

    Barcelona, Spanien


    Kontakt: Andres Nascimento

    +34 932804000

    anascimento@hsjdbcn.org

  • Dr. Marcos Madruga

    Hospital Universitario Virgen del Rocio

    Sevilla, Spanien


    Kontakt: Marcos Madruga

    +34 955012431 or +34 639310203

    mmadruga@us.es

  • Dr. Mar Tulinius

    Sahlgrenska University Hospital

    Göteborg, Sverige

  • Dr Declan O’Rourke

    Children’s University Hospital

    Dublin, Irland


    Kontakt: Declan O'Rourke

    +353 (1) 8784722

    declan.orourke@cuh.ie

  • Dr Sithara Ramdas

    Oxford University Hospitals NHS Foundation Trust

    Oxford, Storbritannien


    Kontakt: Sithara Ramdas

    sithara.ramdas@ouh.nhs.uk

  • Dr Channa Hewamadduma

    Royal Hallamshire Hospital

    Sheffield, Storbritannien


    Kontakt: Channa Hewamadduma

    Channa.Hewamadduma@sth.nhs.uk

  • Dr. Ágnes Herczegfalvi

    Semmelweis University

    Budapest, Ungern

  • Pr. Dr. Thomas Opladen

    Universitätsklinikum Heidelberg Zentrum für Kinder- und Jugendmedizin

    Heidelberg, Tyskland

  • Dr. Samual Pascual

    Hospital Universitario La Paz

    Madrid, Spain

Ställen som inte ännu har öppnats för patientrekrytering:

  • x

    Pr Ivailo Tournev

    Sofia Medical University

    Sofia, Bulgarien

World_en@300x

Ställen som för närvarande öppnats för patientrekrytering:

  • Pr. Yoram Nevo

    Neurologiska institutet vid Schneider Children's Medical Center i Israel

    Petah Tikva, Israel


    Kontakt: Yoram Nevo, MD

    +972 39253613

    yoramne@clalit.org.il